poniedziałek, 20 czerwca 2016

Czarny kolor | Black ootd

Czarny nie jest kolorem a jego brakiem. Nic nie jest w 100% czarne. Symbolika koloru jest fascynująca a zarazem przerażająca. Zastanawiałaś/eś się kiedyś nad jego znaczeniem?


Czerń w modzie


Nie ma nic prostszego, niż ubranie się na czarno? Jeśli już to tylko w codziennych casual look, w innych przypadkach wyłącznie po zmroku. Kolor, z którego jasne karnacje powinny zrezygnować. Dobrze komponuje się z szarościami, nieograniczone zastosowanie w kwestii łączenia różnorodnych faktur. Zarezerwowany dla chłodniejszych miesięcy, letnie powinny obfitować w moc barw.


Symbolika czarnego koloru 


Przygotowując kompedium na potrzeby posta, zetknęłam się z ogromem wiedzy z różnych dziedzin, począwszy od fizyki, przez informatkę po psychologię. Niesamowite, że kolor jest ważny zarówno dla nauki, jak i dla każdego z nas, zdarza się, że nieświadomie wybierając czerń, sygnalizujemy otoczeniu problemy. Czarny kulturowo dla jednych oznacza smutek (Europa), dla innych radość (Chiny). 

W designie:

Czarny to symbol władzy, mocy, trwałości i wytrzymałości, inteligencji, elegancji, ale także zła, na zachodzie symbol żalu, dodaje powagi, wywołując przy tym silne emocje, nie należy używać go zbyt dużo, bo łatwo jest przytłoczyć nim potencjalnego klienta.

W psychologii:

Czarny to noc, ciemność, ale przede wszystkim żałoba. W naszej kulturze kolor ten odzwierciedla tęsknotę za kimś, kto odszedł na zawsze, za etapem życia, który bezpowrotnie się zakończył. I nawet jeśli człowiek, który nosi czerń formalnie nikogo nie pochował, zakładanie takiej barwy mówi o wewnętrznej żałobie za… utraconą miłością, za stracona szansą, za kimś kto żyje, ale odszedł, aby żyć z kimś innym(...) 
Korzystając z okazji:
Serdecznie dziękuję Malkontence za przesyłkę z MintiShopu, same wspaniałości:
Dziękuję wszystkim, którzy tutaj zaglądają i często wspierają dobrym słowem a przede wszystkim: Arletka (od początku bloga wsparcie), 3 Justyny :) dziękuję za każdy like, share, polecenie i opinię. Kasi- na którą mogę liczyć w awaryjnych sytuacjach. 


Nosicie czerń? Z czym kojarzy się Wam czarny kolor?

P.

18 komentarzy:

 1. Wow :) Super post ! ;3 Masz rację czerń ma wiele znaczeń i tajemnic... Niby to tylko kolor, a tyle w sobie ma :) REWELACYJNA stylizacja ;3 *0* Oczarowała nas ;3 Pozdrawiamy i ślemy buziaki ;**

  OdpowiedzUsuń
 2. Czerń zawsze jest klasyczna i na czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czarny nosze bez zobowiązań.
  Cieszy mnie, że te drobiazgi cieszą;)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię wszystkie kolory :) uważam że czarny dodaje takiego charakteru :) i wyszczupla :P więc często go noszę :) przyjemnego korzystania z wszystkich dobroci które dostałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo wszystko, uwielbiam czarny kolor za jego uniwersalność i to, że zawsze wygląda pięknie i klasycznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza mysl to oczywiscie zaloba. U Nas zabronione sa uniformy koloru czarnego, wiec my w pracy np nosimy niebieskie lub granatowe ( dla odmiany w hotelu czarne marynarkk I spodnie lub spodnica).
  Lubie czarne sukienki, ale w polaczeniu z innymi kolorami butow . Jest to uniwersalny kolor, wiec mozna wszystko fajnie dopasowywac .

  OdpowiedzUsuń
 7. A reguły czarnego nie lubię (ciemne włosy i czarny strój = czarna plama) Ale noszę jako dodatek do ogółu. Kolor potrzebny, jednak wolę jak trzyma się gdzieś daleko w tyle ;)
  Pozdrawiam 😙

  OdpowiedzUsuń
 8. noszę czerń, w końcu jest klasyczna i elegancka, ale ostrożnie, bo w moim przypadku równie często przytłacza...

  OdpowiedzUsuń
 9. Czerni nie noszą przede wszystkim z tego względu, że mam bardzo jasną karnację i wyglądam w tym kolorze wyglądam na chorą. Zdecydowanie lepiej wyglądam i czuję się w granacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowna jak zawsze 💕 to ja dziękuje za możliwość poznania Twojej osoby i tak świetnego bloga :)) oby tak dalej 💓

  OdpowiedzUsuń
 11. Podoba mi się w kolorze czarnym to, że jest taki uniwersalny i można go łączyć z wieloma kolorami.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś miałam fazę na czarne ubrania. :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane.