środa, 22 czerwca 2016

Prawne aspekty prowadzenia bloga

Prowadzisz bloga, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek czy robisz to legalnie? Może nie jesteś blogerem, ale aktywnie udzielasz się w blogosferze i bierzesz udział w konkursach?  Wiele z nich łamie prawo.
Prawa autorskie


Na większości blogów znajduje się informacja dotycząca praw autorskich. Słusznie. Wszystkie treści oraz zdjęcia są naszą (blogerów) własnością i użycie ich bez naszej zgody podlega karze. Z drugiej strony my również podlegamy temu prawu, a więc każde zdjęcie, tekst, które nie należy do nas a przedstawiamy je na blogu musimy zaopatrzyć w źródło.

Warto pamiętać, że oprócz praw autorskich, mamy prawo a czasem wręcz obowiązek do zgłaszania nieodpowiednich treści: hejtstop.pl

Blog a prawo prasowe


Każda informacja, która jest podawana do wiadomości publicznej z zakresu kultury, wydarzeń społecznych, faktów itp, która jest periodyczna (ukazuje się w określonych odstępach czasu), posiada datę, jest ogólnodostępna, może być uznana za informację prasową. 

Sądy w Polsce są przychylne powyższej interpretacji, z czego wynika że znalazłoby się z pewnością kilka blogów, które powinny być objęte prawem prasowym. To z kolei ciągnie za sobą pewne przywileje, ale i obowiązki i koszty. 


Blog jako działalność gospodarcza


AdSense, SmarContext, WhitePress to tylko nieliczne pośród wielu możliwości zarobkowych blogerów. Powszechnie znany barter i reklama to wszystko generuje przychody. Kiedy prawo nakazuje założenie działalności gospodarczej?

1. Podobnie jak w przypadku prawa prasowego- blog jest prowadzony regularnie,
2. Generuje przychody z reklam, sam również jest promowany
3. Bloger zamieszcza reklamy albo odsprzedaje przestrzeń na blogu.

Powyższe punkty nie są jedynym wyznacznikiem, ale jest pewne, że uzyskując przychody trzeba odprowadzać podatki a co za tym idzie rozliczać się w Urzędzie Skarbowym. Najczęściej na podstawie PIT 11 (przychody z działalności wykonywanej osobiście), PIT8C (inne źródła, czyli umowy nienazwane).

Jak zarabiać na blogu?


Konkursy blogowe


Prawo w kwestii konkursów (czy loterii, warto wcześniej sprawdzić konkretne obostrzenia co do organizacji) dotyczy zarówno organizatora (blogera), jak i biorących udział. Co to oznacza?

1. Obowiązek odprowadzenia podatku od wygranej w przypadku, jeśli przekracza kwotę 760 zł,
2. Obowiązek zgłoszenia konkursu do Izby Celnej w przypadku, kiedy zwycięzca jest losowany (nie ważne czy na słynnych karteczkach czy za pomocą generatorów, każde losowanie to loteria podlegająca osobnym przepisom), tutaj obowiązkowo w skład komisji konkursowej musi wchodzić osoba z aktualnym świadectwem kwalifikacji Ministerstwa Finansów. 
3. Konkurs musi posiadać regulamin, warto zauważyć, że wszelkie niejasności będą rozpatrywane na rzecz konsumentów (a więc biorących udział).
4. Facebook zabrania organizowania konkursów (możliwe jest tylko wrzucenie plakatu w celu informacji).

Jeśli powyższe punkty zostaną niedopełnione zarówno organizator, jak i uczestnik może wejść w konflikt z prawem.


Prawo w Polsce wymaga zmian ze względu na postęp technologiczny za którym nie nadąża, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój internetu. Nie znaczy to jednak, że blogerzy zostają zupełnie nie zauważeni. Trzeba również pamiętać, że o ile kary zwłaszcza pieniężne mogą wydawać się śmiesznie niskie, to już ciągnący się za nimi "syf" do zabawnych należał nie będzie.  

W blogosferze natknęłam się również na osoby, które namawiają do zgłaszania nielegalnych konkursów. Są nawet odpowiednie strony, gdzie można to zrobić, dlatego myślę że warto zainteresować się szerzej tematem, niż obudzić się za późno.


Działacie zgodnie z prawem na swoich blogach? Organizujecie konkursy? A może braliście udział w nielegalnych?

P.

26 komentarzy:

 1. Szczerze ci powiem że nigdy nie zastanawiałam się nad tym czy np konkursy są legalnie organizowane i że np obie strony mogą mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności. Podobnie z rejestracją bloga.. oczywiście jeśli ktoś ma korzyści majątkowe, żyje i utrzymuje się z bloga to powinien to zgłosić, natomiast jeśli ktoś prowadzi dla przyjemności i nie zarabia na tym tylko pisze dla przyjemności to po co? Nasze prawo jest trochę śmieszne :P no ale cóż :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W pierwszej chwili wiele wątków mnie zdziwiło, ale po chwili zdałam sobie sprawę, że przecież to polska rzeczywistość. A w dodatku prawna polska rzeczywistość, więc w tej samej chwili przestało mnie to dziwić. Ale dobrze, że o tym piszesz, wiele osób w tym ja również o takich sprawach nie tyle nie wiedziało, co nawet nie pomyślało aby pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chore z tymi konkursami i rozdaniami, chore to jest, myślę że powinna być jakaś nowelizacja w tej sprawie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zazwyczaj współpracuję z firmami na zasadzie umowy, która podpisuję ,a później dostaję PIt i ujmuję go w rozliczeniu rocznym. Drobnostkami nie zawracam sobie głowy :-0

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że konkursy z losowaniem podlegają pod te fiki miki dotyczące hazardu. I dlatego cóż- eliminujemy loterie. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chore to to jest bo przecież rozdanie to nie jest hazard

   Usuń
  2. Nie jest, ale podlega tym samym przepisom, bo nikt nie stworzył odrębnych przepisów dot rozdań itp w sieci.

   Usuń
 6. Ciekawy post ;)
  www.evdaily.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. W konkursach przeważnie nie biorę udziału z racji tego, że raczej nie mam szczęścia do wygrywania czegokolwiek. Więc nigdy nawet nie czytam regulaminów ani nie zastanawiam się, czy jest on legalny czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 8. hej! z góry przepraszam za spam, ale bardzo mi zależy i potrzebuje kliknięć w linki aby utrzymać współprace:( liczę na pomoc i obiecuję że się odwdzięcze kochana!!! *KLIK*

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja w konkursach udziału nie biorę, bloga piszę dla przyjemności więc myślę, że nic złego nie robię.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaję mi się, że najbardziej niezrozumiałe prawo prasowe, bo tak na dobrą sprawę wszystko (albo prawie wszystko) można pod nie podciągnąć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Problem polega na tym, że polskie prawo średnio ogarnia internety i nadal nie bardzo wiadomo jak sobie radzić z mediami społecznościowymi, blogami, a nawet z serwisami informacyjnymi, które są w Internecie.

   Usuń
  2. Serwisy informacyjne w sieci, które są odpowiednikami tych rzeczywistych np gazet nie podlegają ponownemu zgłaszaniu. Reszta dopóki nie spełnia wymienionych punktów nie jest w rozumieniu prawa informacją prasową. Tyle że nieprecyzyjność może rodzić spory bo na to wychodzi, że każdy z nas może z blogera nagle stać się redaktorem ;)

   Usuń
 11. Chyba największy problem jest z tymi konkursami. Bardzo wiele powinno się po prostu gdzieś zgłaszać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uciążliwe, ale przynajmniej byłby to pewien gwarant.

   Usuń
 12. Wow, przydatny post. Jak na ironię właśnie zorganizowałem konkurs na blogu. Jednak, uff, wszystko wygląda na to, że jest okej :P

  http://brewilokwencja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy post... tak czytam i myślę sobie, że prawie wszystkie wydawnictwa w Polsce organizują konkursy na Facebook'u... czyżby łamały prawo? ;) Bardzo ciekawy i przydatny post, ja na szczęście prawa nie łamię :)

  OdpowiedzUsuń
 14. O większości tych kwestii już wiedziałam, ale jednak jeśli blog mający 300 obserwatorów organizuje nielegalny konkurs to nie ma co panikować :) Tak samo często na festynach szkolnych organizuje się jakieś loterie i nikt tego nie zgłasza, bo jest to sprawa zbyt małej wagi :) A co do konkursów - wystarczy zorganizować taki, gdzie zwycięzca będzie wybierany np. na podstawie odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ważny wpis. Trzeba jednak przyznać, że teoria z praktyką...często niewiele ma wspólnego niestety. A na Fb można organizować konkursy w specjalnych aplikacjach z tego co wiem...chyba, że się mylę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czasem ręce opadają, gdy czytam przepisy naszego prawa...

  OdpowiedzUsuń
 17. a według mnie polskie prawo przesadza w takich kwestiach... byle pierdoła i już zgłaszać... :D ale post bardzo przydatny!
  obserwuję i pozdrawiam :)
  kreconowlosaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Sama niedawno napisałam sporą notkę o konkursach na blogach. O prawie prasowym również coś mi się obiło o uszy. Jednocześnie blogi są na tyle nieatrakcyjne dla polityków i urzędów, że wątpię, że ktokolwiek w najbliższym czasie będzie egzekwował jakiekolwiek zyski. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane.